Az én bőrőm


Vissza a bejegyzésekhez

A körömágy gyulladásai

A köröm és környékének felépítése nem mindenki számára világos. A köztudomással ellentétben körömágynak a körömlemez alatt fekvő, soha el nem szarusodó hámréteget nevezzük, nem a környező bőrszövetet. A körmöt három oldalról bőrredő veszi körbe, míg az ujj felőli végen találhatóak az ún. matrix-sejtek, amelyek a többrétegű laphámot termelik, amelyből elszarusodás útján a körömlemez kialakul. A körömlemez a körömággyal szorosan össze van nőve, és a lunula-nak (fehér félhold) nevezett terület felől az ujj vége felé nő folyamatosan.

A körömlemez eldeformálódása a legtöbb esetben a matrix-sejtek területéről indul. Ha valamilyen körömtő-sérülés révén a köröm komolyan eldeformálódik, nem lehet rajta változtatni, meg kell várni, amíg lenő (ha nagyon kellemetlen vagy komoly a sérülés, előfordul, hogy műtétileg eltávolítják a körömlemezt). Érdekesség, hogy ha a körömágy valamilyen ok miatt begyullad, a köröm növekedése felgyorsul.

Gyakran előfordul azonban az is, hogy a helytelen pedikűrözés, vagy egészségtelen cipő hatásainak következtében a köröm oldalirányba is elkezd nőni, és belenő a környező bőrredőbe, majd gyulladást okoz ott. A körömbenövéssel nem csak az a gond, hogy megsérti a körömágyat és belobbantja, hanem az is, hogy nagyon nehéz megszabadulni tőle. Egyrészt ki kell vágni a benőtt, bőrbe ágyazódott körömrészt (ez gyakran csak műtét útján lehetséges), majd hosszadalmas munkával, a pedikűrözési szokások megváltoztatásával el kell érni, hogy újra az egészséges irányba nőjön. Ezt is szokták műtéttel leegyszerűsíteni: amikor levágják az oldalirányba növő körömszélt, kimetszik az oldalsó matrix-sejteket is, elérve, hogy azon az oldalon keskenyebben nőjön a köröm.

A körömágy, illetve a köröm körüli bőr gyulladásai nagyon kellemetlenek, hiszen borzasztó fájdalmasak, könnyen elgennyesednek és gyakran igen hosszú ideig fennállnak (hónapokig, évekig). Az elhúzódó gyógyulás oka lehet, hogy újra és újra kénytelenek vagyunk cipőbe bújtatni a lábunkat, ha házilag próbáljuk „kivésni” a benőtt körömrészt, azzal mély és szennyezett sebeket ejtünk magunkon, továbbá a láb sérülése gyakran nem tudnak szellőzni, hiszen zokniban, cipőben vannak sokat (különösen télen). 

 

A következő bejegyzésben adunk néhány tippet a körömágy gyulladás kezelésének lehetőségeiről...Ne maradj le róla!

 

Ezt olvasta már?

 

A szépségért meg kell szenvedni

Haj-jaj! A fejünk bőrét is ápolni kell!

A kozmetikai kezelések árnyoldala